17 czerwca 1991 roku, równocześnie z podpisaniem traktatu dobrosąsiedzkiego, podpisano Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o niemiecko-polskiej współpracy młodzieży. W ten sposób urzeczywistniono ideę pierwszego niekomunistycznego premiera RP Tadeusza Mazowieckiego i ówczesnego kanclerza federalnego Helmuta Kohla.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) umożliwia spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców. Dofinansowuje i merytorycznie wspiera polsko-niemieckie projekty.

PNWM dotuje spotkania młodzieży tak różnorodne w tematyce i formie, jak różnorodne są zainteresowania młodych ludzi – od warsztatów teatralnych przez międzyszkolne projekty ekologiczne po mecze hokeja na trawie.

Wkład polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w dobrosąsiedzką współpracę i integrację europejską spotkał się z uznaniem ze strony Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, którzy objęli PNWM wspólnym patronatem honorowym.

W ramach istniejącego partnerstwa miast Krynica-Zdrój – Bad Sooden-Allendorf realizowany jest, od 2006 roku projekt POLSKO NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY.
W tym roku, kolejna już XVIII edycja przeprowadzana jest pomiędzy Szkołą Podstawową w Polanach, a Rhenanus Schule w Bad Sooden-Allendorf.
Do udziału w projekcie zaproszeni są uczniowie z całej Gminy Krynica-Zdrój: Polan,Berestu, Piorunki, Tylicza oraz Krynicy-Zdrój.
Temat spotkania: Miasta nadgraniczne Bad Sooden Allendorf i Krynica-Zdrój.W programie wspólne wycieczki tematyczne, udział w lekcjach, zajęciach sportowych i imprezach kulturalnych. Większość dnia grupa polsko-niemiecka spędza razem, wieczory to czas wolny u rodzin.
Celem spotkań jest doskonalenie kompetencji językowych, poznanie kultury, zwyczajów partnerów projektu oraz nawiązanie nowych znajomości i przezwyciężanie uprzedzeń. 14 osobowa grupa: 12 uczniów i 2 opiekunów wyjeżdża do Niemiec 28 kwietnia i powraca do Polski 06 maja 2023r.
Inicjatorem i koordynatorem projektu jest Izabela Micek, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Polanach.

Wymiana Polsko – Niemiecka 28. 04 – 06. 06. 2023

Wymiana Polsko – Niemiecka 14. 10 – 19. 10. 2023