Historia Szkoły Podstawowej w Polanach

Uroczyste otwarcie szkoły 1.09.2019

Szkoła Podstawowa w Polanach została wybudowana przez miejscową ludność łemkowską w 1935 roku. Budynek mieścił dwie izby lekcyjne, kancelarię oraz mieszkanie dla kierownika szkoły. W latach 1939-1945 uczono młodzież w języku polskim, ale były też lekcje języka ukraińskiego i niemieckiego. Po wojnie do szkoły uczęszczały dzieci z Polan i Kamiannej. Lekcje odbywały się w języku polskim, jeden raz w tygodniu była lekcja języka ukraińskiego. W 1947 roku po wysiedleniu ludności łemkowskiej, do szkoły wprowadzono w miejsce języka ukraińskiego, język rosyjski.

W latach 1965-1967 dobudowano nowe skrzydło budynku, przeprowadzono remont całej szkoły, zainstalowano centralne ogrzewanie i światło elektryczne, pokryto budynek blachą. W latach 1975-1983 w szkole w okresie wakacji letnich i zimowych organizowane były kolonie dla dzieci pracowników PREFBET-u z Katowic. Przedsiębiorstwo to wybudowało w obejściu szkoły pawilon-świetlicę, wybetonowano podwórko. Cały teren szkolny został ogrodzony metalową siatką. Wybudowano również zejście (schody) do doliny rzeczki Kamianna, nad którą znajdował się plac na ogniska i zabawy dla dzieci.

Archiwalne zdjęcia budynku szkoły

Uroczystość przekazania pamiątek po zmarłym
Śp. Prof. dr hab. Janie Ziębie

Uroczystość Dnia Edukacji Narodowej w 2021 r uświetnili niezwykli goście: Pani Maria Zięba – żona śp. prof. dr hab. Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzeja Zięby oraz córka Pani Maria Zięba-Skotnicka z synem.
Celem wizyty było przekazanie pamiątek rodzinnych związanych ze szkołą po śp. Janie Ziębie, ojcu prof. Andrzeja Zięby, który był budowniczym i wieloletnim kierownikiem Szkoły w Polanach. Poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę dwuklasowej publicznej szkoły powszechnej w Polanach odbyło się 02 września 1936 r. Wówczas przewodniczącym Komitetu budowy
był właśnie Jan Zięba, poświęcający się z ogromnym zaangażowaniem budowie i później funkcjonowaniu szkoły. Nasi Goście podzielili się z nami wspomnieniami z czasów dzieciństwa Profesora Zięby, ucznia Szkoły Podstawowej w Polamach, którą
do ostatnich dni swojego życia darzył wielkim sentymentem. Wyrażamy ogromną wdzięczność za wspólnie spędzony czas, wspomnienia o początkach działalności naszej szkoły oraz cenne pamiątki.
Dziękujemy

Jan Zięba ( 17 XII 1905 - 16 VI 1967) Budowniczy i wieloletni kierownik szkoły w Polanach
Jan Zięba ( 17 XII 1905 – 16 VI 1967) Budowniczy i wieloletni Kierownik Szkoły
w Polanach